Przeskocz do treści

Nowe drzwi w budynku Glogera 6

Szanowni Sąsiedzi, w przyszłym roku kalendarzowym planujemy wymienić drzwi wejściowe budynku przy ul. Glogera 6. W ramach przygotowań wykonaliśmy projekt koncepcyjny, który przedstawiamy poniżej. Podstawą koncepcji głównych drzwi wejściowych było studium opracowane na nasze zlecenie przez pracownię architektoniczną MAAS. Po analizie przedstawionych propozycji, rozwinęliśmy wariant, który naszym zdaniem będzie optymalny pod względem estetyki i funkcjonalności.

Poniżej przedstawiamy propozycje ze studium:

Wariant drzwi wybrany do dalszych konsultacji z Mazowieckim Konserwatorem Wojewódzkim:

Poniżej zamieszczamy fragment opisu z dokumentacji złożonej w dniu 29.07.2021 do uzgodnienia w przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:

Założenia konserwatorskie i wykonawcze

Budynek przy ul. Glogera 6 jest przykładem warszawskiego budownictwa spółdzielczego okresu międzywojennego. W elewacjach wielorodzinnego domu zastosowano szereg rozwiązań i motywów wykończeniowych charakterystycznych dla architektury modernistycznej: wyraźne zróżnicowanie bryły poprzez dodanie ryzalitu w północnym skrzydle, cofnięcie ostatniej kondygnacji czy zaakcentowanie narożnika. Zasób motywów stylistycznych uzupełniają okna w narożniku budynku, charakterystyczny trójdzielny podział stolarek okiennych czy zastosowanie tynków szlachetnych o kamieniarskim wykończeniu (obecnie niestety nieczytelnych).

Istniejące drzwi wejściowe zostały wbudowane wtórnie w latach 90. XX wieku. Wykonano je w formie modułowej, symetrycznej dwuskrzydłowej ślusarki aluminiowej z elementami z tworzyw sztucznych, malowanej proszkowo lub barwionych w masie na kolor brązowy. Zarówno forma drzwi, zastosowany materiał i sposób wykończenia nie licują z jakością architektury i wprowadzają dysonans estetyczny. Istniejące drzwi ze względu na wąskie skrzydła są bardzo niewygodne w użytkowaniu oraz silnie wyeksploatowane – elementy mocujące rygle uległy deformacji wykraczającej poza możliwości naprawy. Ze względów estetycznych i użytkowych konieczna jest wymiana drzwi wejściowych.

Niestety, nie udało się dotrzeć do jakichkolwiek materiałów ikonograficznych ukazujących drzwi do kamienicy na Glogera przed ich wymianą, dlatego koncepcja nowych drzwi została oparta na motywach zaczerpniętych z drzwi do klatek schodowych zachowanych w drugim budynku należącym do Spółdzielni „Skarbowiec” pod adresem Grójecka 41. Oba budynki zostały zaprojektowane przez tego samego architekta, mają wspólne rozwiązania formalne, materiałowe i wyposażenia zarówno w obrębie elewacji jak i wnętrz, dlatego autorzy koncepcji założyli, że wykorzystanie historycznych motywów w nowych drzwiach wejściowych na Glogera pozwoli optymalnie wpisać się w kontekst zabytkowej architektury.

Na zlecenie Spółdzielni przeprowadzono analizę architektoniczną różnych wariantów nowych drzwi, z której wynika omawiana koncepcja. W propozycji drzwi uwzględniono zarówno oczekiwania w zakresie estetyki (forma i materiał nawiązujące do historycznych rozwiązań) oraz funkcjonalności (powiększenie szerokości otworu wejściowego). Proponuje się wykonanie nowych drzwi w następujący sposób:

  • układ wejścia – dwuskrzydłowy, asymetryczny, skrzydła otwierane na zewnątrz,
  • materiał i konstrukcja – drzwi drewniane, wykonane z klejonego, impregnowanego drewna sosnowego okleinowanego obłogiem z dębiny; konstrukcja drzwi ramowa, skrzydła zawieszone na systemowych regulowanych i krytych zawiasach ze stali nierdzewnej; przeszklenie ze szkła odbarwionego, laminowane, fazowane na krawędziach, klasy P1 lub P2,
  • kolorystyka i wykończenie – drewno szczotkowane, bejcowane w kolorze średni lub ciemny dąb z dodatkiem mahoniu, malowane transparentną lazurą w wariancie satynowym,
  • detal – uchwyt i szyldy zamka oraz blacha na cokole mosiężne, patynowane,
  • wyposażenie – zamek elektromagnetyczny w formie zwory, samozamykacz z szyną ślizgową lub kryty w zawiasach.

Zarząd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.